Palkkaus avoimeksi

Perustimme viime viikolla Palkkaus avoimeksi -yhdistyksen. Yhdistyksen taustalla on huoli erityisesti yliopistojen uuden palkkausjärjestelmän (UPJ) salailutyylisestä etenemisestä.

Avoimuuden edistämiseksi yhdistyksemme mm. kerää halukkailta ihmisiltä tietoa siitä, miten heidät on UPJ:ssa rankattu.


Vesan blogi UPJ:stä (blogilistalla) seuraa UPJ-farssia jyväskyläläisestä näkökulmasta.

2 thoughts on “Palkkaus avoimeksi

  1. UPJ:n perusidea on minusta erittäin hyvä: palkkaa maksetaan kehittymisestä ja tehdystä työstä. Julkisen hallinnon aiempi järjestelmä, jossa jo pelkkä vanheneminen ja kalkkeutuminen palkittiin palkankorotuksilla oli jokseenkin käsittämätön. En ymmärrä myöskään sitä, miksi ihmisten palkkojen pitäisi olla nykyistä julkisempia julkisessakaan hallinnossa: jokaisen virkamiehen loppupalkka on julkinen, ja kaikki halukkaat voivat sen UPJ-aikanakin kysyä esim. yliopiston kirjaamosta. Kun vielä tehtävän vaativuustasokin on julkinen, voi riittävän utelias yksilö kätevästi laskea loppupalkasta myös henkilökohtaisen suoriutumisen arvion, mikä on minusta melko arveluttavaa: yksityissektorillahan palkat ja niiden perusteet kuuluvat – täysin ymmärrettävästi – intimiteettisuojan piiriin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.